OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nejsem si tím úplně jist, ale mám za to, že někde hluboko v podvědomí nosím vzpomínku na to, jak Vlasta Henych, ještě jako plnohodnotný člen TÖRR, ve vlastně ne tak úplně nedávné době kdesi na koncertě uvedl, že nemá cenu nahrávat desky, když vše podstatné již bylo řečeno a živá vystoupení skupiny jsou stále žádaným zbožím. Pokud je to pravda, pak se jí samozřejmě dá rozumět (i když bychom se tím pádem rovněž mohli dostat na velmi tenký led rozvahy o tom, co je ještě od srdce dělaná hudební tvorba a co už jen prachsprostý byznys), o to víc mne ovšem překvapuje samotný fakt, že mám před sebou nové, v pořadí již deváté řadové album TÖRRu.
Pravda, možná právě úvahy o něm stály za avizovaným odchodem Vlasty Henycha (čímž by se také leccos vysvětlovalo), ale to nic nemění na mém soukromém pocitu, podle něhož jsem skutečně novou studiovou tvorbu Oty Hereše a spol. již spíše nečekal. Předcházející album „Törritorium“ totiž znělo značně vyčpěle a alespoň já osobně jsem si nedovedl představit, jak by nějaký další nový materiál, nahraný v ryze tradičním autorském duchu, mohl ještě vůbec někoho osvěžit na duši a tím pádem (v obráceném gardu) kapelu samotnou ještě předtím vůbec pohnout k nějakému dalšímu nahrávání.
Nicméně stalo se a mám dojem, že se stalo přesně to, o čem jsem před momentem nahlas uvažoval. TÖRR, oslabený o jednu ze svých vůdčích person, prostě táhne svou heavy – thrashovou káru dál, možná i proto, aby všem dokázal, že to zvládne i bez Vlasty Henycha. V té rovině, v jaké již zmiňované minulé album autorsky prakticky stálo jen na Otovi Herešovi, to bezpochyby nebude nic obtížného, v rovině jeho mizerných kvalit (myšleno pochopitelně „Törritorium“) už to však bude o poznání složitější. Současný Herešův törrovský rukopis totiž nedoznává zásadnějších změn, a tak je „Tempus Fugit“ jen unylou přehlídkou jeho typického kytarového projevu, v současnosti již v podstatě nijak přemýšlivého a uchvacujícího, což je protentokráte navíc zvýrazněno protivně plechovkovým nazvučením baterie bicích. Více než polovina hracího času je vyplněna nenápadnými, jako myšky šedivými skladbami, které si vlastně ani nevyžadují vaši pozornost, a které navíc jakoby zašlapávaly potenciál těch několika výjimek, jež albu zachovávají střízlivou tvář a v rámci možností i potvrzují jeho vlastní legitimitu. Tady mám na mysli „Básníky doby“ (s vkusně naaranžovanou španělkou), „To smrt jsem já“, dejme tomu „Prokletí zrádců“, titulní „Tempus Fugit“ a ve své maximálně předimenzované prostoduchosti i úvodní kvapík „Až mě všichni naserou“. Jinými slovy skladby, podle kterých je zřejmé, že v Herešovi přece jen stále ještě dřímá autorský duch. A přestože těchto skladeb evidentně není mnoho, nakonec jsou (paradoxně) prostým svým počtem schopny dodat novince alespoň o chlup dravější výraz (tedy ne, že by to něco zásadního řešilo), než měl již mnohokráte vzpomenutý minulý dlouhohrající zářez.
Ne, ne, čas utíká (jak si je dle názvu alba a nenápadné vzpomínky na skladbu „Smrt tří šestiletých sirotků pádem z ruského kola v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka“ na obalu jistě vědom i samotný TÖRR) a nezastaví ho ani Ota Hereš, ani Radek Sladký a už vůbec ne Honza „Bart“ Bartoš, který po epizodě s muzikanty z kapely VIDOCK vrátil sestavu domácí legendy znovu do třech. A zatímco u dvou posledně jmenovaných je mi celkem fuk, že si to neuvědomují, u Oty Hereše mě to vlastně docela mrzí.
Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho ani TÖRR.
5 / 10
Ota Hereš
- kytara, zpěv
Honza "Bart" Bartoš
- baskytara
Radek Sladký
- bicí
1. Až mě všichni naserou
2. Básníci doby
3. Černej den
4. Zoufalá
5. Já neubráním se
6. Prošel jsi peklem
7. Sraženej dole
8. Tak vejdi
9. To smrt jsem já
10. Prokletí zrádců
11. Tempus Fugit
12. Jdu za svou vírou
13. Zatracenej
Inkvizitörr (2021)
Black´n´roll (2016)
Tempus Fugit (2011)
Inferno Nocturno (Live) (2010)
Törritorium (2006)
Inkubátörr (kompilace) (2006)
Made In Hell (2003)
Tanec svatýho Víta (2000)
Gallery (kompilace) (1999)
Live (1997)
Morituri Te Salutant (1996)
Kladivo na čarodějnice (1993)
Chcípni o kus dál (1992)
Institut klinické smrti (1991)
Armageddon (1990)
Vydáno: 2011
Stopáž: 47:18
Produkce: Miloš Dodo Doležal, Ota Hereš, Radek Sladký
Studio: Hacienda
Ota Hereš už nikdy viac...z legendy TORR sa stáva jeho obchodná značka.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.